• slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider
  • slider

Historie W-clubu

W club je organizace, která sdružuje zájemce o westernové činnosti a pobyt v přírodě. V roce 1992 -1993 pořádal Jarda Kráčmera pod hlavičkou TJ Slavoj Praha 1. kurzy v lasování pro začátečníky. Náplní těchto kurzů byla výuka základních figur s trikovým lasem, základy uzlování a ukázky práce s bičem. A jak to tak bývá, po dvouhodinové výuce se šlo „na jedno“. Společně s Vaškem Kaiserem začali uvažovat o klubu, který by sdružoval zájemce o tyto sporty. 

Jarda pracoval jako správce tělocvičny v Haštalské ulici v Praze, kam za ním chodila řada kamarádů. Čerpali od něj zkušenosti týkající se práce s kůží, zacházení s bičem, lasem, táboření v přírodě, her pro děti i dospělé a mnoha dalších věcí a pomalu se představa o klubu začala naplňovat. Mnozí z nás četli brožuru F. A. Elstnera – Uzly a laso (obrázek na naší webové stránce je z této brožury) a společně s Jardovými zkušenostmi to bylo tak zajímavé, že se v r. 1994 několik nadšenců rozhodlo založit westernový klub neboli W club a uspořádat mistrovství ČR v ovládání biče a lasa. 

Zakládajícími členy byli Václav Kaiser, Jiří a Hana Špindlerovi, Jindra Zobl a Jarda Kráčmera - zvolený do funkce presidenta. Stali jsme se společenskou organizací, řádně zaregistrovanou u Ministerstva vnitra ČR. První mistrovství České republiky jsme uspořádali na mlýně Jirky Špindlera, nedaleko Rousínova. Proběhlo úspěšně, seznamovali jsme se s novými kamarády stejných zájmů a naše činnost se začala rozšiřovat. Zařadili jsme nové discipliny – hod nožem, tomahawkem, žonglování s revolvery, lukostřelbu a show. 

Přes zimu jsme pořádali v tělocvičně u Jardy víkendovky s výměnou zkušeností, na jejichž tradici v současné době navázal westernvíkend v Letovicích, který pořádá Miloš Chmel. Členové W clubu jezdí i na soutěže jiných organizací – v Čechách, v Evropě a dokonce i v zámoří. Pod klubovou vlajkou jsme se v r. 2003 a 2007 v USA úspěšně zúčastnili mezinárodní soutěže v ovládání biče, lasa, žonglování s revolvery, v hodu nožem, tomahavkem a v show. Byli na ní lidé z celého světa a my mezi nimi. 

Od roku 2009 se vrhači zúčastňují Mistrovství Evropy v hodu nožem a sekerou. V r. 2014 ve Franci získali pod vlajkou W-clubu 1. místo v soutěži národů a další dvacítku medailí. V roce 2013 jsme tuto soutěž pořádali v ČR v Nivnici. V následujících letech jsme získali na každém mistrovství několik medailí.

AKCE POŘÁDANÉ W-CLUBEM


W club pořádá Jarní cenu v disciplínách bič, laso, hod nožem, hod tomahawkem, show a lukostřelba ve westernovém městečku Beaver City ve Strážku u Křižanova, v blízkosti Velkého Meziříčí, vždy koncem dubna.  Mistrovství ČR v ovládání biče, lasa, v žonglování s revolvery a show. Velkou cenu W clubu v hodu nožem a tomahawkem  ve westernovém městečku Beaver City ve Strážku a to první víkend v červnu.  

V srpnu 2003 jsme stáli u zrodu 1. Mistrovství Evropy v ovládání biče, trikového lasování, žonglování s revolvery, v hodu nožem a tomahawkem a westernové show včetně soutěže F. A. Elstnera, v Rýmařově na Moravě . Organizačně jsme se podíleli na těchto soutěžích až do r. 2012. Od roku 2013 jsme spolupořadatelé Mistrovství České republiky v hodu nožem a sekerou (tomahawkem) v Suchdole nad Odrou. Členové W clubu se účastní listopadového Westernweekendu v Letovicích, který organizuje Miloš Chmel a dalších soutěží (kalendář akcí). 

 W club nabízí výuku a zdokonalování v ovládání westernových dovedností, zdarma pro členy i veřejnost na akcích pořádaných klubem, pro veřejnost také dle individuální domluvy s členy klubu v místě jejich bydliště. Pomoc při výrobě či objednávání bičů, las, nožů a dalších pomůcek od prvotřídních výrobců. Výměnu zkušeností a setkávání v příjemném prostředí. Kontakty s organizacemi a kluby podobného zaměření (odkazy). Zajímavosti domácí i zahraniční produkce (odkazy).

ZMĚNY OD ROKU 2020


V soutěžích W-clubu jsme udělali tyto změny:

- nebude vyžadováno názvosloví, u práskání bičemlasování a žonglování 

   s revolvery

- výuka jednotlivých technik a jejich názvů - po soutěži - zdarma

- pro Vaší větší zábavu, zařazujeme lukostřelecké soutěže  

Zorro a Vilém Tell s finanční výhrou

***

2020 Zorro 5 účastníků, do další soutěže +1000 Kč

2021 Zorro 8 účastníků, do další soutěž +800 Kč

2021 vétězka Kateřina Michálková 400 Kč

2022 Zorro nekonala se z technických důvodů

***
2020 Vilém Tell 2 účastníci , do další soutěže +700 Kč
2021 Vilém Tell 8 účastníků, do další soutěže +800 Kč (1500kč)
2022 nekonala se z technických důvodů

- v amatérské třídě udělíme ocenění ,,Objev roku"

rok 2020 ,,Objev roku" Jana Stanková (bič)

rok 2021 ,,Objev roku " Jan Martin (bič)

rok 2022 titul neudělen

- umístění v soutěžích oceníme věcnými cenami dle vlastního výběru a diplomem

věcné ceny viz. ikonka SPONZOŘI

Změny naleznete v pravidlech soutěží.

Na našich akcích potkáte legendární osobnosti westernového sportu, a můžete shlédnou profesionální show.